Ližnjan na slikarskom platnu i nova umjetnička manifestacija Ex Tempore održana u Ližnjanu

U raskošnoj ljepoti prirode jugoistoka Istre prepunoj boja, mirisa i netaknutih krajolika ovih dana uživaju brojni turisti, a trenutke zabave donosi im Ljeto u Ližnjanu u organizaciji Turističke zajednica općine Ližnjan. Među brojnim osmišljenim programima izdvaja se jedan sasvim poseban koji se održao u subotu, 10. kolovoza, a posvećen je ljubiteljima umjetnosti. Toga su dana gosti općine Ližnjan baš kao i domaći stanovnici svoj doživljaj Ližnjana mogli izraziti bojama na slikarskom platnu u sklopu prvog izdanja umjetničke manifestacije “Ex tempore: Ližnjan 2024”. Ovoj likovno-umjetničkoj manifestaciji  koja je pozvala sve ljubitelje umjetnosti da poslušaju priče o povijesti i sadašnjosti Ližnjana, kulturno-povijesnim spomenicima, crkvama te da ih bez obzira na godine i dob, jesu li domaći ili gosti, likovnjaci amateri ili profesionalci s kistom, pretoče u likovni rad koji se natjecao za nagradu, odazvalo se 23 sudionika, od kojih je njih 18 vratilo svoje dovršene radove.

Zadana tema manifestacije bila je “Pogled na Ližnjan”, a što se tehnike tiče sudionici su imali slobodan izbor slikarskih materijala. Kako bi pogled u posebnosti Ližnjana bio dublji i sadržajniji, a inspiracija veća Turistička zajednica općine Ližnjan najprije u 9 h organizirala okupljanje ispred svog ureda u Ližnjanu te vođenje uz pratnju turističkog vodiča/interpretatora baštine Helene Pola. Ona je sudionike povela na putovanje kroz vrijeme i dočarala im prošlost Ližnjana od ladanjske vile rimskog veleposjednika Liciniusa preko mjesta Lisianum pa do ribara i ratara koji su stoljećima živjeli od darova mora i zemlje. Tijekom vođenja polaznici manifestacije saznali su niz zanimljivosti o Ližnjanu koje su postale njihova slikarska inspiracija.



Za neke je inspirativna bila činjenica da je Ližnjan prvotno bio ribarsko selo čiji su se stanovnici s vremenom povukli u unutrašnjost, za neke središte mjesta, Munat na kojem su se okupljale generacije Ližnjanaca, u sjeni stare ladonje, podno križa i u neposrednoj blizini rimskog miljokaza. Neke je inspirirala Crkva Majke Božje od milosti na Muntu kojom je od 16. do 19. stoljeća upravljala bratovština i koja je pravi primjer složne borbe crkve i puka protiv nedaća kao što su bile kuga i kolera. Druge su pak bili fascinirani župnom crkvom sv. Martina b., ispred koje se nalazi u bronci izlivena stopa sv. Martina. U ližnjanskoj povijesti neizostavna je i priča o svećeniku Luki Kircu koji je u deset godina boravka u ovome mjestu (1896. – 1909.) potaknuo ujedinjenje, zajedništvo i napredak Ližnjanaca odnosno otvaranje čitaonice te ribarske i kreditno štedne zadruge. Iako povijest nudi pregršt različitih pogleda u posebnosti Ližnjana, inspiracija je bila raznolika tako da su teme platna bile prepoznatljivi dio prirodne baštine i ližnjanski krajolici.

Polaznici ovog umjetničkog događaja mogli su pečatiti samo jedno platno što su učinili u subotu od 10 do 12 h u prostorijama Turističke zajednice općine Ližnjan. Nakon rada na terenu, predaja radova bila je od  17 do 18 sati nakon čega je stručni žiri u sastavu Fulvio Juričić, Sanja Simeunović Bajec i Ognjen Rađen promotrio i ocijenio sve pristigle radove, nakon čega je uslijedilo proglašenje pobjednika i podjela nagrada koje su sadržavale originalne proizvode ovog kraja, maslinovo ulje OPG-ova Grubissa i Grbac, suvenire By Esja, domaće radinosti Nadija Radola i romane autorice iz Ližnjana, Marilene Dužman. Prvo mjesto osvojio je Nevenko Šćulac iz Rijeke, drugo mjesto pripalo je Dragici Dorić iz Ližnjana, a treće mjesto Katji Božac iz Pule. Žiri je odlučio nagraditi još dva rada i to u kategoriji mladi gdje su se posebno istaknuli Tia Palko iz Pule i Zala Čož iz Slovenije.

Zadovoljni sudionici i organizatori na druženju koje se nastavilo nakon podjele nagrada, zaključili su da nastavljaju dalje. Do 2025. uzmite kistove i olovke u ruke i vježbajte poteze, možda ste baš vi otkriće na Ex temporeu Ližnjan 2025.



Dobra strana Hrvatske

Svečana akademija

Prije 29 godina provedena je VRO “Oluja” (4. kolovoza − 7. kolovoza 1995.) veličanstvena vojno-redarstvena operacija u kojoj su Hrvatska vojska i policija oslobodile okupirana

Kako naučiti dijete čistiti igračke?

Svi roditelji, prije ili kasnije, postavljaju sebi ovo pitanje: Kako naučiti dijete čistiti igračke ? Naravno, to nije najvažnija vještina, ali je poželjno da se

Dijeljenje znanja i resursa

Dijeljenje znanja i resursa jedna je od najvažnijih stvari koje možemo učiniti kako bismo pozitivno utjecali na živote drugih. Kroz dijeljenje, ne samo da pomažemo