10. lipnja, sada već davne 2005. godine, na inicijativu nekolicine roditelja djece s teškoćama u razvoju osnovana je Udruga Srce – Udruga djece s teškoćama u razvoju, osoba s invaliditetom i njihovih obitelji. Tada želja za sigurnim mjestom na kojem vladaju ljubav, zajedništvo i prihvaćanje, danas ostvareni san u kojem se isti samo proširuju.
U trenutku osnivanja Udruga je imala četrnaest članova, a aktivnosti su se provodile u prostoru Osnovne škole Dragutina Domjanića koja je na korištenje ustupila polivalentnu dvoranu. Komplet bojica, pastele i blok papira tada su predstavljale neizmjernu sreću i poveznicu između nekolicine entuzijasta koji su samo željeli dobro svojoj djeci. Danas, „dobro“ dijele sa još mnogo djece, kao i onima koji su nekad bili djeca, a prate ih od prvog susreta. Zahvaljujući i mještanima Donje Topličice, okupljanja su se provodila i u društvenom domu gdje je grupa polako prikupljala i nove članove, a uz podršku volonterki proširili su i opus aktivnosti.
Broj članova je rastao iz godine u godinu, što je dodatno povećalo potrebe i za osiguravanjem primjerene podrške, kao i adekvatnog prostora za djelovanje.
2008. godine zahvaljujući donaciji Zagrebačkog holdinga, Udruzi je osigurano kombi vozilo za prijevoz članova čime je povećana dostupnost i intenzitet provedbe aktivnosti. Iste godine, grad Sveti Ivan Zelina darovao je zemljište za izgradnju, a Udruga pokrenula projekt oblikovanja današnje Kuće Srčeko u kojoj Udruga svakodnevno djeluje. Sredstva za izgradnju osigurana su i humanitarnim akcijama te donacijama velikodušnih građana, članova, volontera, suradnika, partnera i prijatelja.
Taj rujan 2012. godine, značajno je utjecao na daljnji tijek i djelovanje naše Udruge, a službenim otvorenjem prostora, otvorile su se i nove mogućnosti. Sve do danas, tih 390 m/2 površine broji i 395 članova, niz uspješno provedenih projekata te široku lepezu usluga kojima se omogućuju i potiču razvoj i rast svakog pojedinca. Osim pojedinaca odnosno djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom, Udruga svakodnevno surađuje i pruža podršku i njihovim obiteljima te dionicima njihove prirodne okoline. Također, rast i razvoj Udruga prati i potiče od najranije dobi uključujući se i pružajući podršku u svakom segmentu življenja. Rana intervencija obuhvaća stručnu procjenu, individualne i grupne terapijske postupke te radionice, a stručni tim za podršku djeci s teškoćama uključuje logopeda, radne terapeute, edukacijskog rehabilitatora, senzornog pedagoga, psihologa i socijalnog pedagoga. Osim djeci i roditeljima, podrška je usmjerena i na braću i sestre kroz grupe podrške te cikluse radionica za poticanje socio-emocionalnog razvoja. Stručni tim uključuje i socijalne radnike, čime je osigurana podrška u informiranju o pravima te ostvarivanju istih.
Za odrasle osobe s invaliditetom, Udruga danas provodi uslugu poludnevnog boravka čime je osigurano svakodnevno poticanje razvoja životnih vještina, funkcionalnosti i neovisnosti uz stručnu podršku. Osim pružanja podrške u ciljano oblikovanim uvjetima i opremljenom prostoru, neovisnost se potiče i kroz sudjelovanje u životu lokalne zajednice. Kroz djelovanje mobilnog stručnog tima, podrška se pruža i u svakodnevnim aktivnostima u prirodnoj i članovima poznatoj okolini. Također, kroz iste se potiče i razvoj vještina za zapošljavanje, a nekolicina članova danas sudjeluje i u radnim aktivnostima te se u suradnji s lokalnim poslodavcima uključuje na zapošljavanje kroz različite aktivnosti (čišćenje i održavanje prostora, ugostiteljska djelatnost, kozmetički tretmani, trgovačka djelatnost).
Danas, uz 37 zaposlenih osoba, Udruga broji i 3 uspješno zaposlene osobe s invaliditetom koje djeluju kroz svakodnevni rad u pripremi obroka, održavanju i uređenju prostora i okoliša te u aktivnostima promidžbe i vidljivosti.
Kroz Udrugu, od 2013. godine osnovan je i danas aktivno djeluje i Lokalni volonterski centar koji broji aktivne volontere s područja lokalne zajednice, a koji kontinuirano sudjeluju u akcijama organiziranim od strane Udruge ili lokalne zajednice. Također, od samog osnutka i Udruga rado sudjeluje te se odaziva na razne kulturne i društvene manifestacije, kako u lokalnoj zajednici, tako i šire.
Uz kontinuiranu provedbu i apliciranje projekata, prethodne godine službeno smo završili i s najvećim te dakako jednim od najuspješnijih. Istim je osigurana izgradnja objekta za organizirano stanovanje koje je od ove godine i nova aktivna usluga za odrasle osobe s invaliditetom. Objekt ima kapacitet za stanovanje 12 osoba uz cjelodnevnu podršku. Ovaj je projekt rezultat dugogodišnjeg planiranja i svesrdnog rada u cilju dobrobiti naših korisnika. Ovom, ali i svim uslugama koje Udruga provodi, značajno je uvećana kvaliteta života osoba s invaliditetom, uključenost te aktivno sudjelovanje u životu zajednice. Osim izravnim djelovanjem, Udruga za cilj ima i povećati socijalnu osviještenost okoline te podići razinu društvene odgovornosti.
I sama majka djeteta s teškoćama u razvoju, pokretačica i predsjednica Udruge, prije 15 godina krenula je s drugim majkama u borbu za bolju budućnost svih potrebitih osoba i njihovih obitelji:
„Susretali smo se sa brojnim problemima, dan za danom živjeli smo u neznanju i neizvjesnosti, tražili smo brojne načine kako organizirati život na kvalitetan način. Danas, 19 godina kasnije, još uvijek gradimo, otvaramo nova vrata, pokrećemo promjene i mislim da nećemo nikada stati jer će uvijek postojati netko kome možemo pomoći. A to je naš cilj.“