Jedan od prvih većih hrvatskih projekata koji je sustavno progovorio o psihičkom zdravlju i stvarao besplatne resurse za opću populaciju upravo je kako si?.
Nastala usred pandemije, na dan prvog zagrebačkog potresa 2020. godine, skupina mladih (tada budućih, sada diplomiranih) psihologa pod vodstvom prof. dr. sc. Nataše Jokić-Begić stvorila je portal s besplatnim, razumljivim i korisnim psihoedukativnim sadržajem. Uskoro su otvorili i besplatno e-mail psihološko savjetovalište, a zatim i ono „pravo”, uživo. Danas, preko četiri godine kasnije, kako si? iza sebe ima dva ureda za psihološko savjetovalište u Zagrebu, preko 40 volontera koji su kroz e-mail savjetovalište odgovorili na preko 1000 upita, izdanu knjigu kako si? Znanstveno utemeljene lekcije kako sustavno raditi na psihološkoj dobrobiti te Dnevnik mentalnog zdravlja za nježni i sustavni rad na vlastitoj dobrobiti, kao i preko 200 objavljenih psihoedukativnih članka te nebrojeno projekata.
„Moji tadašnji studenti prepoznali su da će pandemija i potres imati značajan utjecaj na psihičko zdravlje građana te su odlučili podijeliti svoja znanja i vještine s javnosti kako bi pružili lako dostupan i kvalitetan izvor pomoći i savjeta za nošenje sa stresnim okolnostima u kojima smo se tada našli.” – prof. dr. sc. Nataša Jokić-Begić
Inicijativu su vodili i još uvijek vode (tada studenti, danas diplomirani) psiholozi, uz kontinuirano mentorstvo prof. Jokić-Begić. Cilj im je kroz godine ostao isti: stvoriti mjesto široko dostupnog i znanstveno utemeljenog psihoedukativnog sadržaja, educirati i osnažiti svoje korisnike te im povećati kapacitet za nošenje sa svakodnevnim izazovima. Od početka je vizija članova udruge bila da svojim entuzijazmom, znanjem i vještinama stvore siguran prostor za sve one kojima je potrebna podrška, a ta je vizija rasla i razvijala se kroz različite projekte i inicijative u kojima je udruga sudjelovala tijekom godina.
Rad udruge započeo je pisanjem psihoedukativnih članaka, širenjem svijesti o važnosti brige za psihičko zdravlje putem društvenih mreža i besplatnim savjetovanjem putem e-maila, što su i danas temelji rada udruge.
Udruga svojim člancima i besplatnim sadržajima nastoji demistificirati smetnje psihičkog zdravlja te prikazati brigu i svijest o psihičkom zdravlju kao sastavni dio života i nešto s čime se svi susrećemo.
Kroz psihoedukativne članke čitatelji mogu dobiti korisne i znanstveno utemeljene informacije o svakodnevnim temama vezanima za psihologiju i psihološku dobrobit, kao i o tome kako izgledaju neki česti psihički poremećaji i teškoće te što se može napraviti kako bi se intenzitet simptoma smanjio. Svi su članci dostupni na webu udruge te ih je moguće pretraživati prema kategorijama i ključnim riječima, a pokrivaju raznolike teme kao što su učenje, međuljudski odnosi, posao ili odnos prema samome sebi.
E-savjetovanje je usluga koja se ponekad definira kao „psihološki flaster“ – korisnici se mogu potpuno besplatno i anonimno javiti ako osjećaju potrebu za razgovorom, bilo da žele razgovarati o psihičkim smetnjama (svojima ili nekoga iz bliže okoline), teškoćama u odnosima ili pak žele raditi na sebi. Svaki upit očekuje individualiziran i informativan odgovor napisan od strane stručnjaka, bez osuđivanja i diskriminacije te s namjerom da se korisnika sasluša i usmjeri.
Iako e-savjetovanje nije i ne može biti zamjena za psihoterapiju ili savjetovanje uživo, ono može pružiti korisne uvide i alate za nošenje s teškoćama, kao i informacije, toplinu i razumijevanje.
Za kraj, inicijativa kako si? zastupa ideju da o psihičkom zdravlju valja brinuti kao što brinemo i o tjelesnom zdravlju. Prije razgovora sa stručnjakom, briga o sebi uključuje i razgovor s bliskom osobom, upuštanje u aktivnosti koje pružaju ugodu, osiguravanje vremena za odmor ili bilo što drugo što olakšava stresne trenutke. Kako bismo uistinu iskreno odgovorili na pitanje kako smo, važno je da si dopustimo nježnost i ljubav prema sebi, što nije uvijek lako, ali na kraju dana predstavlja velik i važan korak u brizi za vlastitu dobrobit.
Web: kakosi.hr