Udruga Dame u povijesnim haljinama ili kraće DUPOH „mlada“ je udruga koja okuplja žene zaljubljene u povijest i kulturnu baštinu grada Varaždina i šire okolice.
Dame u povijesnim haljinama oživjele su likove žena iz razdoblja od 1830. do 1930. godine, pa kroz njihove živote pričaju priče o tome kako se živjelo, kako odijevalo, što su žene radile, čime su se bavile, s kim su se družile, gdje su obitavale. Spomenuto je razdoblje društveno i politički bilo vrlo aktivno i zahtjevno, no žene su i tad našle način kako uljepšati svakodnevne živote svojih obitelji ali i šire zajednice. Razvijale su i popularizirale sve oblike umjetnosti: od slikanja, glazbe, pjesništva i ostalih lijepih umjetnosti, poticale opismenjavanje i upotrebu hrvatskog jezika. Uz to su razvijale humanizam i volontarizam osnivanjem brojnih zaklada i humanitarnih društava koja su pomagala potrebitima, talentima bez odgovarajuće materijalne podrške, siročadi.
Izvor svih informacija, zapisa i fotografija, o ženama iz varaždinske prošlosti je Gradski muzej Varaždin, ali i sve ostale institucije koje posjeduju ili mogu pomoći u otkrivanju novih podataka, dokumentacije. Dame pričaju ono što znaju, ali i dalje istražuju i otkrivaju nove zanimljivosti.
Haljine svih dama/uloga, koje su izradili varaždinski kostimografi, temelje se na povijesnim dokumentima, zbog želje i namjere da uloge i izgled svake dame bude što autentičniji. Uz to je važno da misija prenošenja informacija o varaždinskoj povijesti bude i vizualno bliska sugrađanima, novim generacijama i simpatizerima, pa su kostimi u nekim detaljima prilagođeni vremenu u kojem živimo.
Pojava dame u povijesnoj haljini uvijek izaziva zanimanje i dopadljiva je publici. To su prigode u kojima se može pojasniti da te dame nisu ni princeze, ni kraljice, već građanke. Žene, koje su njegovale građansku kulturu, čiji su muški članovi obitelji uglavnom bili obrtnici i pripadnici Varaždinske građanske čete – Purgara.
U šetnji možete sresti likove dama: Tereze Koterba, Kornelije Kukuljević Sakcinske, Kristine Polansky, Rozalije Petrović, Julijane Hoertig, Jelisave Prasnički, Sidonije Jagić, Julije Leitner, Vilme Gregl, Vincencije Prašnikar, Karoline Jaccomini, Slave Antolek Orešek, Ane Haller, Irme Maixner, Josipe Steinkuš, Ane Gollob, Gabrijele Bahovec, Zore Magdić, Olge Barbot, Amalije Štifler Kleinberger, Sidonije Rubido i Natalije Pečornik.
A kad ih sretnete, obavezno zamolite svaku od njih da vam se predstavi i ispriča vam svoju priču!
Dame u povijesnim haljinama organiziraju Likovnu koloniju Varaždinski Purgar koja svake godine okuplja pedesetak umjetnika iz zemlje i inozemstva, a održava se na poznatim lokacijama u gradu Varaždin. Sredstva prikupljena otkupom umjetničkih radova koriste se za nabavku igrala za djecu s invaliditetom kojima se opremaju dječja igrališta u gradu Varaždinu.
Uz Likovnu koloniju Varaždinski Purgar, DUPOH organizira humanitarne kvizove, sudjeluje na društvenim događanjima i manifestacijama kao što su Špancirfest, Varaždinske barokne večeri, Advent u Varaždinu, Noć muzeja, te na drugim kulturnim i protokolarnim događanjima u Varaždinu, te diljem Hrvatske i Europe.