Učenici ML-FREE projekta u Veneciji: edukativna igra o otpadu iz mora

Plastika, staklo, metali i drugi otpad nanose golemu štetu morskim ekosustavima, a posljedice ovog zagađenja osjećamo i mi, ljudi. Kako bi se ovaj problem dugoročno riješio, ključno je podizanje svijesti i edukacija o otpadu iz mora od najranije dobi. Upravo je to jedan od ciljeva ML-FREE projekta koji, pod vodstvom udruge Sunce, okuplja učenike iz Srednje škole Marco Polo Liceo Artistico Venezia i Ekonomske i upravne škole Split. Učenici su na projektu od 7. do 11. listopada sudjelovali u studijskom putovanju u Veneciji gdje su razmjenjivali ideje i učili o zaštiti mora.

Igra za djecu: pilot-projekt učenika

U sklopu studijskog putovanja u Veneciju, jedan od najzanimljivijih trenutaka bio je pilot-projekt koji su osmislili učenici škole Marco Polo Liceo Artistico Venezia. Inspirirani popularnom talijanskom društvenom igrom “Il Gioco dell’Oca“, učenici su s hrvatskim partnerima kreirali interaktivnu igru prilagođenu djeci uzrasta od 6 do 10 godina.

Ovaj zabavni i edukativni događaj za svu zainteresiranu javnost održan je 11. listopada na trgu San Trovaso. Igru su igrala djeca četvrtog razreda osnovne škole San Girolamo iz Venecije, a mnoštvo znatiželjnih prolaznika zastalo je da vide kakva je to igra.

– Vjerujemo da učenje može biti zabavno, a sudjelovanje u igri olakšava usvajanje znanja. – izjavila je Francesca, učenica škole Marco Polo Liceo Artistico Venezia.

– Želimo djecu naučiti kako zaštititi more od malih nogu, a ne da saznaju za problem otpada iz mora tek kad odrastu. – dodala je njezina kolegica Ginevra.

Igra, koja se igrala na velikoj ploči izrađenoj od recikliranih „Tetra Pak“ kvadrata, uključivala je pitanja vezana za otpad iz mora i onečišćenje Jadranskog mora koji spaja Hrvatsku i Italiju. Djeca su bila podijeljena u četiri tima, a njihova zadaća bila je odgovarati na pitanja na talijanskom i engleskom jeziku. Zanimljivost igre bila je u tome što su odgovori na engleskom jeziku nosili dvostruko više bodova, potičući djecu na korištenje stranog jezika dok uče o važnosti zaštite mora.

Sličan pilot-projekt učenici su proveli u svibnju 2024. godine u Splitu (link).

Edukacija za aktivno sudjelovanje mladih

Ovaj projekt sufinancira Europska unija programom Interreg Italy-Croatia 2021-2027, a njegov je cilj rješavanje problema otpada iz mora edukacijom i aktivnim sudjelovanjem mladih, s krajnjim ciljem stvaranja društva koje će raditi na očuvanju morskog ekosustava.

– Pomalo je razočaravajuće što smo mi tek ML-FREE projektom saznali za problem otpada iz mora. Naš obrazovni sustav nije usmjeren u pravom smjeru, mogli smo puno ranije učiti o ovim temama. Zahvalna sam što smo imali mogućnost za edukaciju osnovnoškolaca o otpadu iz mora te im pokazati njima i svima kako svi mi možemo učiniti promijene. – rekla je Ana Vuković, učenica Ekonomske i upravne škole Split.

– O otpadu iz mora bi trebali učiti u svakom razredu osnovne i srednje škole. – dodao je njezin kolega Ivan Bašić.

– Na početku projekta nisam znala mnogo o morskom otpadu, ali sada razumijem više o tehničkim aspektima i opsegu mikroplastike. Smatram da je važno uvoditi više ovakvih projekata u škole jer mogu utjecati i na naš osobni život. – rekla je Linda, učenica škole Marco Polo.

Uz veličanstveni glazbeni doček u Marco Polo Liceo Artistico Venezia školi, ostatak studijskog putovanja uključivao je niz raznovrsnih i edukativnih aktivnosti, a svaka od njih dala je učenicima uvid u važnost očuvanja okoliša, posebno mora i morskih ekosustava.

ML-FREE: studijsko putovanje u Veneciju

Učenici su sudjelovali u akciji čišćenja plaže Alberoni na otoku Lido di Venezia, koju je organizirala udruga Venice Lagoon Plastic Free. Cilj ove aktivnosti bio je u sat vremena prikupiti što više plastičnog otpada s plaže. Učenici i profesori podijelili su se u dvije skupine, “Pink Panther” i “Blue Lagoon”, te zajedničkim snagama prikupili su gotovo 20 kilograma sitnih plastičnih predmeta.

– Našli smo toliko sitne plastike da me stvarno natjeralo na razmišljanje. Ako ne smanjimo vlastiti otpad i počnemo redovito skupljati plastični otpad s plaža, a plastika se s vremenom razgrađuje u mikroplastiku, hoće li naše plaže za sto godina biti plastične umjesto pješčane? – rekao je učenik Marin Pleština.

Nakon akcije, udruga im je pokazala poseban uređaj koji analizira svaku prikupljenu stavku i prepoznaje o kojoj vrsti plastike je riječ, PlasTell. Ovakav uređaj može pomoći u donošenju boljih mjera za smanjenje plastičnog zagađenja i razvijanje ciljanih edukacijskih kampanja.

Učenici su svoje znanje o stanju mora u Veneciji ojačali i posjetom Institutu za morske znanosti (CNR – ISMAR). Na prezentaciji i razgovorom s vodećim stručnjacima, učenici su saznali više o tome kako plastika i mikroplastika utječe na morski ekosustav i na nas ljude te o metodama prikupljanja otpada iz mora u Veneciji. Stručnjak Falcieri Francesco objasnio je kako je došlo do izgradnje MOSE-a, sustava zaštitite Venecije od sve učestalijih poplava. Kao odgovor na porast razine mora i sve intenzivnije klimatske promjene, MOSE funkcionira koristeći niz barijera koje se dižu i spuštaju na ključnim mjestima kako bi spriječile ulazak vode u venecijansku lagunu tijekom plimnih valova.

Uz edukativne aktivnosti, učenici su imali priliku istražiti bogatu povijest i kulturu Venecije i njezinih otoka. Otok Sant Erasmo, poznat kao “vrt Venecije”, bio je mjesto na kojem su učenici mogli vidjeti održive prakse poljoprivrede koje se provode na otoku te MOSE uživo. Pri posjeti Muranu sudjelovali su na prezentaciji izrade stakla, a na Buranu šetali se njegovim šarenim ulicama.

Ovo studijsko putovanje bilo je sjajna kombinacija praktičnog rada, znanstvenog istraživanja i kulturnog iskustva, omogućujući učenicima ne samo da uče o važnosti očuvanja mora, već i da razvijaju osjećaj odgovornosti i da postanu aktivni sudionici u zaštiti prirode i okoliša.

Udruga Srce

10. lipnja, sada već davne 2005. godine, na inicijativu nekolicine roditelja djece s teškoćama u razvoju osnovana je Udruga Srce – Udruga djece s teškoćama