Projekt FILMOM DO SENZIBILIZACIJE

Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator neprofitna je, nevladina i nestranačka organizacija osnovana 2011. godine. Cilj osnivanja Alternatora je promicanje, razvitak i unaprjeđenje umjetnosti, stvaralaštva i jednakih mogućnosti za sve sudionike u stvaralaštvu i proizvodnji umjetnosti i izvedbenih djelatnosti te prava djece i inkluzije.

Udruga provodi programe i projekte kako bi utjecala na promjene u društvenom okruženju putem umjetničkih izvedbi, organizacije radionica i drugih javnih događanja namijenjenih svim građanima, posebno uključujući djecu s teškoćama u razvoju. Najpoznatiji projekt udruge je Festival prava djece, a jednako uspješan je i projekt FILMOM DO SENZIBILIZACIJE koji se provodi u partnerstvu s osnovnim školama iz cijele Hrvatske od školske godine 2021./2022.

Cilj projekta FILMOM DO SENZIBILIZACIJE  je senzibilizirati učitelje, stručne suradnike i učenike osnovnih škola o mogućnostima i iskustvima osoba sa senzornim oštećenjima (slijepim i gluhim osobama)  u filmskoj umjetnosti kroz posebno osmišljen edukativni program.

Edukativni program provodi se na tri razine:

  • Edukacija za učitelje i stručne suradnike osnovnih škola na kojoj se obrađuju teme identiteta i različitosti te se sudionike upoznaje s osnovnim pojmovima o osobama sa senzornim oštećenjima. Poseban naglasak u ovoj edukaciji stavljen je na razbijanje predrasuda i zabluda koje se često vežu uz funkcioniranje osoba s invaliditetom. Osim toga, sudionici se upoznaju i s osnovnim načelima prilagodbe filmova putem titlova za gluhe i nagluhe osobe i audiodeskripcije za slijepe i slabovidne osobe.

Edukacija za učitelje i stručne suradnike traje tri radna dana,  provodi ju Alternatorov tim stručnjaka iz područja obrazovanja, socijalne skrbi i filmske umjetnosti.

  • Edukacija učenika petih i šestih razreda koju provode učitelji i stručni suradnici osposobljeni i educirani kroz edukaciju koju su sami prošli u prvoj razini. Ova edukacija osmišljena je kroz tri iskustvene radionice, svaka u trajanju od 45 minuta, kroz koju učenici spoznaju kako gluhe i slijepe osobe doživljavaju, odnosno gledaju filmove.
  • Edukacija članova školskih filmskih družina o prilagodbi filmova putem titlova za gluhe i nagluhe osobe i audiodeskripcije za slijepe i slabovidne osobe. Edukaciju provodi Alternatorov tim stručnjaka, a krajnji rezultat ove edukacije su prilagođeni filmovi čiji su autori učenici, odnosno članovi filmskih družina.

Do sada je u projektu FILMOM DO SENZIBILIZACIJE sudjelovalo 12 osnovnih škola iz cijele Hrvatske, 34 učitelja i stručnih suradnika, 709 učenika i učenica petih i šestih razreda i 146 članova i članica školskih filmskih družina. Ukupno je prilagođeno 24 filma dječjih autora (filmovi su dostupni na Alternatorovom  YouTube kanalu)

Tiskanjem revidiranog izdanja priručnika o prilagodbi audiovizualnog sadržaja za gluhe i slijepe osobe završio je projekt FILMOM DO SENZIBILIZACIJE koji se provodio u školskoj godini 2023./2024., treću godinu za redom. Priručnik je prvenstveno namijenjen učenicima osnovnoškolske dobi, voditeljima i članovima filmskih družina, ali jednako tako i široj stručnoj zajednici kao i zainteresiranoj javnosti.

Priručnik donosi osnovne pojmove o sljepoći i gluhoći i približava socijalne, kulturološke, jezične i komunikacijske parametre bitne za prilagodbu audiovizualnog sadržaja. U praktičnom dijelu detaljno se objašnjavaju načela prilagodbe audiovizualnog sadržaja putem audiodeskripcije za slijepe i slabovidne i putem titlova za gluhe i nagluhe osobe.

Ukoliko želite prelistati i pročitati priručnik, kontaktirajte udrugu na alternator@alternator.hr.

Projekt FILIMOM DO SENZIBILIZACIJE financira Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, a provodi se u partnerstvu s osnovnim školama u kojima aktivno djeluju filmske družine.

Kako izgubiti trbuh nakon poroda?

Jedan od najčešćih problema s kojima se suočavaju nove majke je pokušaj gubitka trbuha nakon poroda. Nakupljanje masnog tkiva u području trbuha tijekom trudnoće može

ZAKUD Karlovačke županije

Zajednica amaterskih kulturno-umjetničkih djelatnosti (ZAKUD) Karlovačke županije udruga je osnovana 2000. godine s ciljem povezivanja rada na području kulturno umjetničkog amaterizma te ostvarivanja prava i