Udruga mladih Krapje osnovana je 2013. godine s ciljem unapređenja društvenog i kulturnog života te poticanja stvaralaštva mladih, organiziranja raznih sportskih, zabavnih i kulturnih manifestacija, dobrotvornih akcija, njegovanja kulturne baštine i zaštite okoliša. Udruga djeluje na području općine Jasenovac, a od samog osnivanja sudjeluje u različitim događajima i obilježavanjima značajnih dana na tom području. Općina Jasenovac je udruzi dodijelila na korištenje prostor koji su članovi udruge kroz niz volonterskih akcija uredili i prilagodili svojim potrebama, te uredili dječje igralište. Udruga je kroz dosadašnji rad ostvarila vrlo dobru suradnju s drugim udrugama na području općine Jasenovac i grada Novske. Udruga trenutno broji 20 članova i do sada se financirala uglavnom iz proračuna općine Jasenovac.
Udruga mladih Krapje svake godine sudjeluje u manifestaciji Dana graditeljske baštine u Krapju, te u organizaciji Ljeta u našoj općini u obliku ljetnih aktivnosti za djecu i mlade kroz razne sportske događaje i radionice te na taj način djeci ispunjavamo dane na selu koji su bez sadržaja. Članovi udruge volontirali su na Ranger Run utrci koju organizira Javna ustanova Park prirode Lonjsko polje. Udruga organizira svake godine Božićne radionice za djecu. U 2023. godini održana je Prva posavska ribarska večer u Krapju, manifestaciju je posjetilo minimalno 500 posjetitelja. Od 2022. godine udruga provodi projekt „Mladi za Krapje“ UP.04.2.1.11.0332 koji je financiran iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske, kroz navedeni projekt organizirano je niz edukacija za jačanje kapaciteta Organizacija civilnog društva u kriznim situacijama te jačanje kapaciteta i provedba savjetovanja udruga kao poslodavaca u kriznim situacijama, također je nabavljena informatička oprema koja se koristi za provedbu istih. Udruga mladih Krapje suradnju sa Sisačko – moslavačkom županijom u dosadašnjem radu uključivala je aktivnostima u volontiranju na događajima različitih organizacija na području županije. Udruga kroz rad i aktivnosti organizira za članove udruge i lokalnog stanovništva edukativne izlete i odlaske na jednodnevno organizirano putovanje na more za osobe slabijeg imovinskog statusa. Također udruga kroz aktivnosti je održala humanitarna druženja za pomoć u izgradnji dječjeg igrališta u selu Krapje.
Projekt „Posavska ribarska večer u Krapju i prva riječna Regata 06. srpnja 2024. nastaje kao inicijativa lokalnog stanovništva kroz djelovanje u različitim udrugama na području Općine Jasenovac. Potreba za projektom prepoznata je utvrđivanjem problema nedostatka obilježavanja i promicanja vrijednosti tradicijskih običaja i kulturne baštine lokalnog posavskog stanovništva. Potreba za projektom od iznimne je važnosti osnaživanja i povećanja kvalitete društveno kulturnog života svih dobnih skupina. Projekt će kroz aktivnosti uključiti sve dobne skupine sudionika, korisnika i posjetitelja. Kroz aktivnosti projekta predstaviti će se i prezentirati tradicijski običaji Posavine, lokalno stanovništvo će svojim sudjelovanjem prezentirati ostalim posjetiteljima vrijednosti materijalne i nematerijalne kulturne baštine. Provedbom projekta obuhvatiti će se aktivnosti predstavljanja Posavine svima posjetiteljima iz Sisačko – moslavačke županije a i šire.
Ciljevi koji se postižu provođenjem projekta su: prezentacija tradicijskih običaja široj javnosti, prikaz tradicionalnih ribljih jela, uključenost lokalnog stanovništva svih dobnih skupina u organizaciju i provedbu projekta, uključivanje lokalnog stanovništva svih dobnih skupina u kreiranje sadržaja kroz aktivnosti kulturno umjetničkog sadržaja i glazbeni sadržaj, jačanje suradnje između civilnog i javnog sektora te između institucionalne i vaninstitucionalne kulture za sve sudionike i posjetitelje, podizanje svjesnosti javnosti za određene problem današnjice u očuvanju tradicijskih vještina i očuvanje materijalne i nematerijalne kulturne baštine (s naglaskom na ekološke).
U svrhu promocije i očuvanja kulturne tradicijske baštine Posavine snimljen je video, koji kratkom najavom prikazuje život u selu. Jedinstveni način života ljudi u Parku prirode Lonjsko polje je suživot čovjeka s prirodom, život uz Rijeku Savu.