Martina Harapin Molc – udruga za radnu sreću

Moje ime je Martina Harapin Molc i kao predsjednica Udruge za radnu sreću aktivno radim na promicanju i unapređenju radne sreće kod zaposlenika na svim razinama. Moja predanost ovom području potvrđena je time što sam prva u Hrvatskoj stekla međunarodni certifikat za menadžera radne sreće. Kroz svoj rad, nastojim inspirirati druge da prepoznaju važnost radne sreće u produktivnosti i zadovoljstvu zaposlenika. Pored toga, obnašam ulogu koordinatorice Međunarodne akademije radne sreće u Hrvatskoj, što mi omogućava da budem u toku s najnovijim saznanjima i praksama u području radne sreće. Primjenjujući te spoznaje u praksi, radim na tome da organizacije prepoznaju važnost stvaranja poticajnog radnog okruženja koje potiče angažman i kreativnost zaposlenika.

Trenutno sudjelujem u organizaciji Međunarodne konferencije radne sreće koja će se po prvi put održati u Hrvatskoj u rujnu ove godine Osim stručnjaka iz područja psihologije i radne sreće iz Hrvatske i zemalja EU, konferenciji će moći prisustvovati i predstavnici organizacija i tvrtki te zaposlenici. Kroz panel rasprave i predavanja, sudionici će imati priliku čuti konkretne primjere kako organizacije uspješno primjenjuju strategije radne sreće u praksi. Ovo će biti izvrsna prilika za razmjenu ideja i stvaranje novih partnerstava u svrhu unaprjeđenja radnog okruženja i poticanja radne motivacije.

Kako je sve počelo?

Gotovo pola mog života provela sam radeći u jednoj velikoj tvrtki, gdje sam većinu vremena bila suočena s stresom i mobbingom na radnom mjestu. Svako jutro dok bih se pripremala za posao, osjećala bih pritisak i nelagodu, ne znajući što me čeka tijekom radnog dana. Stres s kojim sam se susretala nije bio povezan s obavljanjem posla, već s toksičnim radnim okruženjem i lošim međuljudskim odnosima. Ova situacija počela je negativno utjecati na moje fizičko i mentalno zdravlje. Nakon razgovora s prijateljima, shvatila sam da mnogi dijele slične probleme na radnom mjestu te da je to postao uobičajen problem. Umjesto da jednostavno odustanem i potražim posao negdje drugdje, odlučila sam se suočiti s izazovom i boriti se za promjene. Osjećala sam duboku potrebu da pronađem načine kako poboljšati situaciju zaposlenika u tvrtki kako bi bili sretniji i ispunjeniji na poslu. Moja odlučnost da ostanem i borim se za promjene u radnom okruženju dovela me je do spoznaje da je važno aktivno raditi na stvaranju pozitivne radne kulture koja potiče suradnju, poštovanje i dobrobit svih zaposlenika. Smatram da je moguće stvoriti okruženje u kojem će svi radnici biti motivirani, sretni i ispunjeni svojim poslom, te da nitko više neće morati prolaziti kroz ono što sam ja doživjela na svom radnom mjestu.

Tijekom pohađanja magisterija Međunarodnog poslovanja u Mariboru, prvi put sam se susrela s pojmom radne sreće i pozitivne psihologije rada kada sam na jednom od kolegija slušala predavanje Maje Lončar i Petre Božić Blagajac, koje su me inspirirale i potaknule da se posvetim istraživanju ovog područja. Odmah sam shvatila da je to moj poziv i da želim aktivno doprinijeti poboljšanju radne sreće u organizacijama. Nakon tog predavanja, stupila sam u kontakt s Majom i Petrom, koje su postale moje mentorice i velika podrška u mojoj misiji da koncept radne sreće prenesem u Hrvatsku. Počela sam intenzivno istraživati različite metode i pristupe za poboljšanje radnog okruženja i stvaranju pozitivne radne kulture. Kada govorimo o stvaranju pozitivne radne kulture, važno je istaknuti primjere konkretnih aktivnosti koje mogu doprinijeti ostvarenju tog cilja. Na primjer, organiziranje timskih radionica za poboljšanje komunikacije među zaposlenicima, promicanje međusobnog poštovanja kroz proaktivno rješavanje konflikata i naglašavanje važnosti različitih perspektiva može unaprijediti atmosferu u tvrtki. Važno je osigurati da zaposlenici imaju priliku izraziti svoje mišljenje i sugestije te da se njihov glas čuje u procesu donošenja odluka. Na taj način, osjećat će se važno i uvaženo, što će ih dodatno motivirati za rad i doprinijeti njihovom osjećaju ispunjenosti poslom. U konačnici, cilj je stvoriti radno okruženje gdje će svaki zaposlenik doći na posao s osmijehom na licu, osjećajući se podržano i motivirano za postizanje zajedničkih ciljeva. Samo tako možemo stvoriti radnu kulturu u kojoj se svatko osjeća kao važan dio tima te gdje se poštuju individualne različitosti i doprinosi svakog pojedinca.

Moja vizija je stvoriti radno okruženje u kojem će svaki zaposlenik osjećati zadovoljstvo i ispunjenjeno. To nije samo puka teorija, već koncept koji želim pretvoriti u stvarnost kroz konkretne korake i programe. Važno je da se svaki zaposlenik osjeća cijenjenim i podržanim u svom radu, jer samo tako možemo postići dugoročni uspjeh i održivost organizacija.

U podizanju svijesti o važnosti radne sreće i pozitivne psihologije na radnom mjestu ključnu ulogu igra edukacija. Kroz razne radionice, predavanja i individualne konzultacije te međunarodnu akademiju za menadžera radne sreće nastojimo prenijeti svoje znanje i iskustvo kako bi potaknuli druge da također teže stvaranju harmoničnog radnog okruženja.

Sretan zaposlenik nije samo produktivniji, već je i zdraviji, motiviraniji i zadovoljniji u svim aspektima života, što direktno utječe na uspjeh organizacije u cjelini.

Kako osloboditi samopouzdanje?

Samopouzdanje nije samo osobina koju bi bilo poželjno imati, već ključni element koji utječe na sve aspekte našeg života, od donošenja odluka do ostvarivanja ciljeva.

Udruga Istra POmaže

Udruga je službeno osnovana 12.03.2021.g. no naše djelovanje krenulo je na dan drugog Banijskog potresa. Kroz svoje pomaganje Banovini odlazili smo na teren petnaestak puta