U srcu male zajednice u Slavoniji, OŠ Siniše Glavaševića u Vukovaru postala je pravo središte znanja i kreativnosti zahvaljujući knjižničarki Biljani Krnjajić. Ova entuzijastična knjižničarka promijenila je način na koji djeca doživljavaju knjige i učenje, pretvarajući školsku knjižnicu u nezaobilazno stjecište novih ideja, dostupno svima.
Knjižnica je postala izvorište vrijednosti i poticaja za unaprjeđenje kvalitete života te razvoj potencijala pojedinca i društva. Podupire intelektualni rast i fleksibilnost u radu u skladu s informacijskim potrebama škole i učenika, promiče svijest o kulturnom naslijeđu, prvenstveno zavičajnom, te uvažavanje umjetnosti i inovacija. Potiče dijalog među kulturama, čitateljske navike, maštu, inovativnost i kreativnost, osobito djece u suvremenom prostorno-informacijskom okruženju knjižnice, postajući tako mjesto cjeloživotnog učenja i najznačajnije, svima dostupno, kulturno središte škole.
U sklopu školskog projekta “Tjeloglazba u storytellingu”, koji su osmislile knjižničarka Biljana Krnjajić i učiteljica Jasna Panza, organizirani su kazališni program i radionice za djecu. Cilj je bio povezivanje tjelesne glazbe s pričanjem priča, gdje su učenici i njihovi učitelji imali priliku kreativno se izražavati. Ovaj projekt naglašava važnost čitanja, razvijanja kritičkog stava prema informacijama, stvaranja novog znanja te kreiranja uradaka nadahnutih pisanjem, čitanjem i istraživanjem. Također, projekt teži osposobljavanju učenika da postanu aktivni i odgovorni članovi škole i lokalne zajednice.
Tjelesna glazba razvija prirodne glazbene sposobnosti poput osjećaja za melodiju i ritam, te poboljšava motoričke i psiho-fizičke sposobnosti poput pamćenja, koncentracije, pažnje i osjećaja za tijelo u prostoru. Izvođenje ovih vježbi u grupi jača komunikacijske vještine i samopouzdanje, dok se tijekom radionice formira zdrava, funkcionalna grupa koja sudjeluje u kreativnim igrama osmišljenim za poticanje stvaralaštva i komunikacije. Jačanje psiho-fizičkih sposobnosti postiže se izvođenjem različitih zadataka u isto vrijeme, uključujući pjevanje, govor, ritmičke modele, kretanje u prostoru i komunikaciju s ostalim sudionicima radionice.
Također, Projekt “Ruksak (pun) kulture” dodatno obogaćuje život učenika, donoseći kulturne sadržaje u školu i omogućujući djeci sudjelovanje u radionicama, predstavama, koncertima i izložbama. Knjižničarka je uspjela povezati školu s umjetnicima i kulturnim institucijama, što
je dovelo do stvaranja bogatijeg obrazovnog programa. Učenici su dobili pristup sadržajima koji potiču njihovu maštu i intelektualni rast u njihovom obrazovanju i osobnom razvoju.
Kulturna svijest i povijest također su bile u fokusu kroz projekt. “Slikovnica s Gradom Vukovarom”. Povodom Dana grada Vukovara, učenici su stvarali slikovnicu inspiriranu povijesnim gradom, čime su razvijali kreativnost i svijest o kulturnom naslijeđu.
Zahvaljujući suradnji s raznim kulturnim institucijama i umjetnicima, učenici redovito imaju priliku upoznati se s različitim oblicima umjetnosti, razvijati svoje talente i učiti o kulturnoj baštini Hrvatske.
Biljana Krnjajić vjeruje da knjižnica nije samo mjesto za posudbu knjiga, već prostor gdje djeca mogu otkriti svoje talente, razvijati kritičko mišljenje i pronaći inspiraciju za budućnost. Njezina vizija i trud čine školsku knjižnicu pravim centrom kreativnosti i znanja, inspirirajući djecu da sanjaju velike snove i hrabro kroče prema njihovom ostvarenju.