Knjižnice kao centri zajednice

Tekst ističe ključnu ulogu školskih knjižnica u Hrvatskoj kao centara koji ne samo da pružaju knjige već i potiču razvoj zajednice kroz raznovrsne projekte i inicijative. U fokusu su aktivnosti knjižničarki iz OŠ Siniše Glavaševića u Vukovaru i knjižničarke iz OŠ „Antun i Stjepan Radić“ Gunja, koje su se uključile u projekt udruge Put do uspjeha pod nazivom „Virto Europa“.

Važno je naglasiti da knjižnice u školama postaju dinamični centri gdje se ne samo posuđuju knjige, već se potiče kreativnost, učenje i inovacija. Knjižničarke igraju ključnu ulogu u organizaciji i vođenju takvih projekata, što doprinosi intelektualnom, emocionalnom i socijalnom razvoju učenika. Njihova posvećenost i entuzijazam su neizostavni za uspješno funkcioniranje knjižničnih aktivnosti koje obogaćuju kulturnu scenu zajednice.

Kroz ovakve inicijative, školske knjižnice postaju središnja mjesta koja pripremaju mlade za budućnost, potičući ih da preuzmu odgovornost za svoj osobni razvoj i doprinos zajednici. Sve ove aktivnosti naglašavaju važnost knjižnica kao hramova znanja i kulture, čime se gradi temelj za bolju budućnost svih članova zajednice.

Cilj projekta Virto Europa, osmisliti zabavan i edukativan sadržaj o Europskoj uniji temeljen na programu Virtograd. U sklopu projekta „VirtoEuropa“ proveden je program Virtograd koji pomaže djeci da upoznaju sebe, svoja prava, otkriju talente i izgrade vrline potrebne za uspjeh. Projektom se željelo obilježiti 10 godina Hrvatske u Europskoj uniji i da više saznamo o zajednici čiji smo članovi te da kao što kaže moto EU „ujedinjeni u različitosti“ svatko od nas doprinosi kako bi zajedno stvarali bolju zajednicu čiji smo članovi. Sudjelovanjem u projektu „Virtograd“ osmišljen je niz aktivnosti kojima se potiče emocionalni i socijalni razvoj učenika, razvoj komunikacijskih vještina i pozitivnog mišljenja. Jedini način da živimo vrijednosti i ciljeve Europe je suradnja i davanje doprinosa svojim sposobnostima. Kako bi zajedno radili i stvarali trebaju se uvažavati, poštivati i prihvaćati. Samo ujedinjeni u svojim različitostima možemo imati „supermoći“. Projekti poput „Virtograd“ predstavljaju temelj za građenje bolje budućnosti, gdje svako dijete ima priliku razvijati se i doprinositi društvu. Kroz zajedničke aktivnosti i suradnju, djeca uče važne životne lekcije koje će ih pratiti kroz cijeli život, doprinoseći time ne samo svojoj osobnoj sreći i uspjehu, već i boljitku cijele zajednice.

Njihov rad često ostaje neprimijećen, ali njihova predanost i stručnost ključni su za uspješno funkcioniranje svake knjižnice. Njihova marljivost, entuzijazam i ljubav prema knjigama čine ih nezamjenjivim članovima knjižnične zajednice, koji svakodnevno doprinose obogaćivanju kulturnog Sve ove aktivnosti i projekti ne bi bili mogući bez predanosti i entuzijazma knjižničarki, učenika i učitelja i svih uključenih u obrazovni proces. Zajedničkim naporima, školska knjižnica postala je središnje mjesto koje potiče intelektualni, emocionalni i socijalni razvoj učenika, pripremajući ih za uspjeh u daljnjem obrazovanju i životu. Kroz projekte poput „Virtograd“ i mnoge druge aktivnosti, knjižnica doprinosi stvaranju generacije koja je spremna preuzeti odgovornost za svoju budućnost i budućnost svoje zajednice.

KUĆA MEDA – Županja

OPG postoji od 2003. godine, no ljubav prema pčelama u ovoj obitelji razvija se već sredinom prošloga stoljeća kada se djed Toma iz hobija njima