Smiješak za sve – udruga koja već 10 godina uveseljava djecu na bolničkim odjelima
Najbolje stvari su besplatne, a osmijeh i topla riječ nikoga ne koštaju. Otvaraju sva vrata i čovjeku daju nadu u bolje sutra. Bespoštedno i nesebično, s puno ljubavi, entuzijazma i radosti, baš svaki dan volonteri udruge Smiješak za sve pohode pedijatrijske odjele u Zagrebu i Sisku čitajući djeci priče za laku noć od 19 do 20 sati
Djeca su ih u bolnicama prozvala tete i stričeki pričalice. Oni su volonteri okupljeni u zagrebačkoj udruzi „Smiješak za sve“ koja je osnovana koncem 2013. godine. U projektu „Laku noć, pričoljupci“ sudjeluje 120 volontera koji se izmjenjuju tijekom tjedna jer svako dijete zaslužuje priču. Veliki je to pogon jer svake večeri treba osigurati po 12 volontera, što je čak 84 tjedno. Po troje ih u skupini odlazi u KBC Zagreb-Rebro, Kliniku za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj, na pedijatrijski odjel u KBC Sestre milosrdnice, po dvoje na Odjel za pulmologiju i alergologiju Dječje bolnice Srebrnjak i jedan volonter u Opću Bolnicu Sisak.
Projekt koji udruga provodi ima za cilj ublažiti psihosocijalne probleme kod hospitalizirane djece, popraviti im raspoloženje, omogućiti djetetu da se osjeća radosno i da zaplovi u svijet mašte, poticati naviku čitanja od najranije dobi te probuditi svijest o važnosti volontiranja u društvu. Prepoznato je to i u javnosti, pa je projekt 2019. godine ovjenčan nagradom „Ponos Hrvatske“ te Državnom nagradom za volontiranje koju dodjeljuje Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Udruga Smiješak za sve deseti je rođendan obilježila darujući, kao i uvijek, osmijeh drugima. Tim povodom organizirala je božićni koncert Kvarteta Rucner u KBC Zagreb i predstavu „Basne za nas“ Kazališta Prijatelj u DB Srebrnjak i Klinici za dječje bolesti Zagreb u Klaićevoj. Osim rođendanske proslave, udruga je provela humanitarnu akciju „I oni zavrjeđuju Božić“ te darovala beskućnike vrećama za spavanje i kolačima koje su ispekli volonteri.
– Nemamo čarobni štapić, ali znamo da možemo učiniti razliku jednostavnim, malim činovima dobrote. Ljudi trebaju jedni druge. Onima koji su sami i u teškoj životnoj situaciji dovoljno je pokazati da smo tu i da mislimo na njih. Jedna mala iskra veselja, jedan mali smiješak, može otjerati veliku traumu – ističe Marijana Jergović, predsjednica udruge.
Sve tete i stričeki će se složiti u jednome – neprocjenjiv je to osjećaj kad dječicu razveselite pričom za laku noć. Tih sat vremena svih 365 dana u godini koje im daruju, djeca barem na trenutak zaborave da su u bolnici i da su im roditelji daleko. Ako su pak uz njih roditelji i njima dobro dođe poslušati lijepu i inspirativnu priču. Volonteri u svojim torbama imaju i takve knjige, poticajne i duhovne priče koje bude nadu i liječe dušu.
Najbitnije je, kažu tete i stričeki pričalice, kad odlaze na odjel da se prilagode svakom djetetu, opuste i improviziraju jer su djeca boravkom u bolnici, što zbog terapije, a što zbog odvojenosti od roditelja i prijatelja prilično traumatizirana. Zato svi volonteri Smiješka za sve moraju proći obaveznu dvodnevnu edukaciju i prvih nekoliko puta ići uz mentora, iskusnog volontera koji će im pokazati kako pristupiti klincima, roditeljima, osoblju i kako se ponašati uzorno na bolničkom odjelu.
Mališani, ali i tinejdžeri koji također vole slušati zabavne i poučne priče, već su se naviknuli na njih i svake večeri ih nestrpljivo čekaju. Ako im teta ili striček čitaju priču u skupinama, tada se i oni međusobno bolje upoznaju, postaju prava ekipa i brinu se jedni za druge. To je itekako važno jer ih većina krati vrijeme uz zabavne sadržaje na mobitelu, pa se zna dogoditi da danima budu u sobi, a da se nikada ne upoznaju.
Brojne zahvale koje tete pričalice primaju, samo su dokaz da su roditelji vrlo zadovoljni jer primjećuju kako čitanje priča terapeutski i blagotvorno djeluje na njihovu djecu. I bolničko osoblje, liječnici i medicinske sestre vole susresti na odjelu tete i stričeke pričalice. Oni iz dana u dan svjedoče kako je njihov dolazak blagotvoran i kako pozitivno utječe na liječenje djece.
S druge strane i volonteri pomažući te dajući najbolje dio sebe, također imaju benefite jer njihov život poprima veću i ljepšu dimenziju, s jasnom porukom da se itekako isplati širiti krug dobrote i plemenitosti.
Isječak iz izvještaja jedne tete pričalice
…“Tata me upozorava da budem nježna jer je moguće da će me se djevojčica uplašiti i početi se tresti. Najnježnije što sam mogla izvadila sam svog šarenog slonića Oskara i E. sunce mi se već smiješila. Došlo mi je plakati od sreće što mogu usrećiti to dijete koje ne govori. Čak mi je tata dao zeleno svjetlo da pročitam još jednu. Bila je to moja draga Kratkovidna žirafa. Opet mi se smiješila. Tata se javio na mobitel pa je prepričavao nekome kako mu se dijete tako lijepo smije i uživa za ne povjerovati. Tada sam shvatila da je tren koji dijelimo poseban. Srce mi se stisnulo od emocija koje se evo i sad slijevaju niz obraze uz puno miline što sam večeras tu i što postojimo mi tete pričalice, te blesaste i čarobne persone koje se dovuku na odjel nekad i nevoljko i onda dožive taj moment buđenja…“
Više o udruzi Smiješak za sve i projektima koje provodi možete doznati na: