Akcije čišćenja obale, osmišljavanje pilot akcija i komunikacijskih kampanja, samo su neke od aktivnosti koje posljednjih šest mjeseci provode splitski i venecijanski srednjoškolci.
U okviru projekta ML-FREE: Marine Litter-Free Adriatic Sea – Obrazovanje za aktivno sudjelovanje mladih udruga Sunce iz Splita, Ekonomska i upravna škola Split (EUŠS) i Marco Polo Liceo Artistico Venezia posvetili su se obrazovanju i aktivnom sudjelovanju u rješavanju gorućeg problema otpada iz mora.
Interaktivna igra Igram da zaštitim more
Kao dio ML-FREE projekta hrvatski i talijanski učenici zajednički su osmislili pilot projekt igre s flash– karticama Igram da zaštitim more. Kartice sa slikama ugroženih morskih životinja i otpada iz mora napravili su u cilju podizanja svijesti o onečišćenju mora među najmlađima. Cilj igre je u što kraćem vremenu povezati slike s pripadajućim nazivima.
Svaka kartica, svaka povezana slika i naziv priča o našoj odgovornosti prema moru, koje nas sve
rekao je Ivan Bašić učenik EUŠS
Igru Igram da zaštitim more predstavili su 24. svibnja hrvatski učenici u školskom botaničkom vrtu osnovne škole Skalice u Splitu. Učenici tri niža razreda OŠ Skalice dobro su se zabavili, a pritom i naučili nešto novo o očuvanju mora.
Igrom i zajedničkim druženjem, djeca steknu važno znanje o očuvanju Jadranskog mora i zaštiti okoliša. Nadamo se da će to znanje prenijeti i svojim – rekla je Ana Vuković, učenica EUŠS-a.
Ovaj projekt je prilika da se mladi educiraju, povežu s prirodom i preuzmu aktivnu ulogu u očuvanju okoliša. Svi zajedno možemo stvoriti održivo društvo koje će čuvati naše Jadransko more za buduće generacije. – kaže Marin Pleština, učenik EUŠS-a.
Studijsko putovanje u Split
Ove aktivnosti nastale su pri posjetu učenika Marco Polo Liceo Artistico Venezia svojim hrvatskim kolegama i projektnim partnerima u Splitu. Tijekom petodnevnog studijskog putovanja zajednički su radili na rješavanju prekograničnog izazova otpada iz mora i to uz druženje, zabavu i posjete prirodnim i kulturnim znamenitostima splitske okolice.
Jedan dan proveli su u posebnom rezervatu i važnom ornitološkom staništu Pantan, na akciji čišćenja plaže u kojoj je uklonjeno 180 kilograma otpada iz prirode.
Sad vidim da se vi ovdje suočavate sa sličnim problemima otpada iz mora kao i mi u – rekao je Luca Paul Gradara, učenik iz Venecije.
Važno je uključiti mlade u rješavanje ovog izazova jer njihova energija, kreativnost i angažman mogu biti ključni u pronalaženju održivih rješenja za problem otpada u moru. Osim toga, važno je integrirati teme o zaštiti okoliša i održivosti u obrazovni sustav kako bismo osigurali da mladi stječu svijest o važnosti očuvanja morskog ekosustava i razvijaju vještine potrebne za aktivno sudjelovanje u tom procesu. – naglasila je Tea Kuzmičić Rosandić, voditeljica projekta u Suncu.
O pravilnom upravljanju otpadom učili su od Grada Trogira, predstavnika dobre prakse zahvaljujući inicijativi Plastic Smart Cities. Učenici su imali priliku poslušati i stručno predavanje o otpadu iz mora u splitskom Institutu za oceanografiju i ribarstvo. Tamo su čak isprobali metodu prosijavanja pijeska s plaže kroz sito različitih veličina u svrhu traženja mikroplastike.
U Omišu su se informirali o inicijativi From river to the sea – let’s be plastic free i tipu sustava gospodarenja otpadom koji je trenutno na snazi u lokalnoj zajednici. Da ne bi sve bilo o moru, učenici su u Centru za posjetitelje na Jadro izletištu učili o mekousnoj pastrvi u rijeci Jadro i ostalim posebnostima tog lokaliteta.
Pratite komunikacijsku kampanju učenika
Projekt ML-FREE ima u cilju riješiti gorući problem otpada iz mora, posebice onečišćenja plastikom u Jadranskom moru, usredotočujući se na obrazovanje i angažiranje mladih ljudi.
Razvojem prekograničnog obrazovnog programa o otpadu iz mora i prevenciji otpada te primjenom metoda participativnog učenja nastojimo povećati svijest o onečišćenju otpadom iz mora među mladima te potaknuti integraciju ekoloških tema u obrazovni – rekla te Tea Kuzmičić Rosandić iz Sunca.
Učenici će u sklopu komunikacijske kampanje koju su sami osmislili, svaki mjesec ovog ljeta podizati ekološku svijest virtualne zajednice. To će ostvariti kreirajući objave na društvenim mrežama koje obrađuju temu otpada na plažama, .
Ako na vašim plažama primijetite neki problem vezan za otpad prijavu možete uputiti na Zeleni telefon Sunca e-poštom na info@sunce-st.org ili pozivom na 072 123 456.
Pratite Sunce, Ekonomsku i upravnu škola Split i Marco Polo Liceo Artistico Venezia na društvenim mrežama te saznajte kako napreduje naš – zaključuju učenici.