HandbALL IN: Inkluzija kroz sport

Maida Arslanagić je bivša rukometna reprezentativka Hrvatske, danas trenerica rukometa i magistra logopedije te voditeljica terapijskog psa Tire, koja je pronašla poseban način da spoji svoje dvije ljubavi, sport i rad s djecom.

S ciljem uključivanja djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u sportske aktivnosti, Maida je prije više od 5 godina osmislila i pokrenula HandbALL IN.
Ovaj prilagođeni sportski program koji je krenuo 2019. u Zagrebu, verificiran je od strane Agencije za odgoj i obrazovanje, a danas se provodi u četiri grada – Makarskoj, Splitu, Sinju i Metkoviću, čime doprinosi stvaranju inkluzivnih sportskih zajednica diljem Dalmacije, a Maidina želja je i daljnje širenje.



HandbALL IN program 2020. godine proglašen je najboljim društveno korisnim sportskim projektom u Republici Hrvatskoj. Treninzi su besplatni za sve korisnike, a financiraju se iz različitih natječaja na lokalnoj i državnoj razini.

Uključena su djeca s teškoćama i osobe s invaliditetom različitih dobi te različitih sposobnosti. Stoga je naglasak na individualnom pristupu i prilagodbi treninga svakom polazniku kako bi mogao što samostalnije sudjelovati u nekom obliku sportskih aktivnosti.

Uključivanje u zajednicu kroz sport i rekreaciju važno je ne samo zbog fizičkog aspekta, već i zbog socijalizacije koja je svima neophodna za ispunjen život.
Volonteri su najveće blago HandbALL IN programa. Kao asistenti u treningu, upravo oni omogućuju individualni pristup svakom djetetu, što je neophodno za kvalitetan rad i postizanje najboljih rezultata.

Prilagođeni sportski program HandbALL IN je puno više od treninga. Cijela uključena ekipa trudi se podizati svijest o vrijednosti sporta kao alata za poticanje razvoja djece i važnosti uključivanja svih članova zajednice u sportske aktivnosti.

Lani su organizirali i prve HandbALL IN igre, a u Makarskoj Gradskoj sportskoj dvorani su tada gostovale ostale podružnice, kako bi ovi posebni sportaši pokazali svoj natjecateljski duh u različitim sportskim igrama i na poligonu. Odigrana je i revijalna rukometna utakmica između podružnice Sinj i zajedničke ekipe podružnica Makarska i Metković, a pobjedu su odnijeli ponosni Sinjani.

Stručnu podršku i kontinuirani razvoj osiguravaju stalnim edukacijama i suradnjama. Tako su s Kineziološkim fakultetom u Splitu i profesoricom Marijanom Čavala te njenim studentima s predmeta „Kineziterapija djece s teškoćama u razvoju“ pokrenuli pilot projekt mjerenja i testiranja koji će pomoći pri boljem razumijevanju i praćenju pozitivnih učinaka samog programa na motorički razvoj.

Ove godine HandbALL IN je i dio ERASMUS + SPORT projekta na kojem surađuju s kolegama iz Turske i s Islanda. U rujnu će otputovati na Island kako bi se iz prve ruke upoznali s njihovim pozitivnim praksama, koje će potom prenijeti kolegama u Turskoj , a završni dio projekta planiram je u Hrvatskoj. Iz ove suradnje nastao je i poseban višejezični priručnik za trenere djece s teškoćama u razvoju koji će uskoro biti dostupan svim zainteresiranima.

Glavni cilj HandbALL IN programa je poticanje djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom na aktivno bavljenje tjelesnom aktivnošću. Kroz sport, polaznici razvijaju, održavaju i usvajaju cijeli spektar različitih vještina, što značajno doprinosi njihovom fizičkom, emocionalnom i socijalnom razvoju. Nadamo se da će što više zajednica prepoznati važnost ovakvih programa i uključiti u društveni i sportski život i najranjivije skupine u društvu.



Dobra strana Hrvatske

Dijeljenje znanja i resursa

Dijeljenje znanja i resursa jedna je od najvažnijih stvari koje možemo učiniti kako bismo pozitivno utjecali na živote drugih. Kroz dijeljenje, ne samo da pomažemo