Dječji vrtić Mali istraživač

Slika na kojoj se prikazuje ukrasni isječci, tekst, crtić, Crtić Opis je automatski generiran

Nismo sigurni da li smo najbolje od Hrvatske. Znamo samo da smo drukčiji, svoji, uporni i nepokolebljivi u traženju kvalitete dostojne života svakog djeteta koje se upiše u naš vrtić. Dijete je cjeloviti biće koje svaku cjelinu svog života, uklapa u svoje vrijednosti i svoju kulturu. Za očekivati je da mu priđemo s poštovanjem i spremnošću da nam bude prvi i aktivni suradnik u procesu vlastitog odrastanja. Odgojni procesi odvijaju se u različitim odgojnim sredinama i svaka od njih raspolaže specifičnim odgojno-obrazovnim potencijalima. Neupitan je značaj predškolskih ustanova koje, uz roditelje, u ranoj razvojnoj dobi, snažno utječu na izgradnju cjelovite dječje osobnosti. Uspješno odgojno djelovanje pretpostavlja suradnju među svim čimbenicima odgojnog procesa, napose roditeljima i odgojiteljima, koji svojim (su)djelovanjem razvijaju kulturu predškolske ustanove.

Koliko je takvo stanovište zastupljeno u svakodnevnoj praksi?

U kom smjeru ide predškolski odgoj RH najbolje vidimo u proteklim događanjima vezanim uz niz štrajkova, nerazumijevanja unutar i izvan ustanove i borbe za opstojnost struke koja sve više tone. Osnivačica vrtića je iz sigurnosti Gradske ustanove odlučila samoinicijativno otići 2013 godine. I to u trenutku kada smo za svoju kvalitetu rada i istraživalačku prirodu svog djelovanja dobila, po prvi u povijesti, Nagradu Grada Zagreba za iznimna dostignuća na području predškolskog odgoja .Više o tome možete pročitati ulaskom na našu web stranicu.

Što nas određuje i čini drukčijima?

INTERAKTIVNI I STRUČNO OBLIKOVANI PROSTOR (u kojem zajedno živi više skupina djece I odraslih koji o njima skrbe)

Prostor našeg vrtića drukčiji je od po mnogo čemu. On je interaktivan (otvoren i prohodan) kako bi se omogućila nesmetana interakcija djece u okviru 3 (4) skupine kroz različito oblikovane prostore s različitom ponudom centara i materijala za igru i istraživanje . Obje naše kuće imaju optimalne uvjete za boravak djece u dobi od 12 mjeseci do polaska u školu kao i pripadajuće sanitarne čvorove, garderobne prostore, zbornicu, kuhinju za pripremanje kuhanih obroka s pripadajućim prostorijama skladišta, prostore administracije i stručnog tima. Stručni djelatnici svojim djelovanjem načinom rada, uređenjem sob (prostora općenito) materijalima i igračkama koje nude djeci, izražavaju svoj stav o djeci i njihovim mogućnostima, o povjerenju koje imaju o djeci, i dr. Uređenje okruženja u našoj ustanovi jasno poziva djecu na aktivnost, što je u skladu s našom koncepcijom odgoja i obrazovanja djece u ustanovi i što je vidljivo u našem razvojnom kurikulumu. I pored toga važno je da se odgojitelj kao nositelj procesa ( i promjena u njemu) stalno pita što svojim djelovanjem (prostornim, materijalnim ili vremenskim uvjetima prostora u kojem radi) treba promijeniti kako bi poboljšao kvalitetu svog odgojno- obrazovnog rada ( kontinuirana evolucija odgojno-obrazovnog rada). U opremanju prostora želja nam je bila da ukupan prostor odiše ozračjem obiteljskog doma u čemu važnu ulogu igra upravo oprema i detalji koji je povezuju s obiteljskim okruže.

Naše okruženje oblikovana je na način da imamo niz SPECIJALIZIRANIH PROSTORA koji su opremljeni specifičnim materijalima za određene vrste aktivnosti i istraživanja

C:\Users\Ivan\Desktop\SLIKE I FILMOVI PROSTORA 03.9.2017\IVAN -FOTOAPARAT\DSC_0062.JPG

Likovni atelje

CENTRE AKTIVNOSTI koji čine manje cjeline unutar prostora.

D:\SVAŠTARA\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP5926.jpg

Prostor ispresijecan centrima aktivnosti

Centri aktivnosti opremljeni su adekvatnom, odgovarajućom vrstom materijala za istraživanje, igru i učenje (centar početnog pisanja i čitanja, centri simboličkih igara, građevni centar, centar istraživanja slično) . U svakom od centara nalazi se tijekom cijelog dana odgojitelj zadužen za svu djecu koja ga posjećuju (posljedica fleksibilne organizacije rada odgojitelja u skladu s dinamikom dolaska djece)

C:\Users\Ivan\Desktop\SLIKE I FILMOVI PROSTORA 03.9.2017\IVAN -FOTOAPARAT\DSC_0030.JPG

Dnevni boravak Kuhinja

Kada se dijete osjeti spremnim za druženje (interakciju) omogućavamo mu kretanje kroz sve prostore i susrete s djecom različite dobi (heterogene skupine) sve do odlaska u školu. Slobodnim kretanjem dijete širi svoje krugove prijateljstva, ostvaruje odnose koji su slični obiteljskom, osjeća se sigurno dobrodošlo i pripadajuće. Držimo iznimno važnim pružiti mogućnost djeci da

međusobno komuniciraju (djeci različite dobi) i s drugim odraslim osobama u okruženju vrtića jer potičemo razvoj komunikacijskih vještina i socijalnih kompetencija.

D:\PROCES\2013-14\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP5904.jpg C:\Users\Ivan\Desktop\SLIKE I FILMOVI PROSTORA 03.9.2017\IVAN -FOTOAPARAT\DSC_0050.JPG

Senzomotorički centar Centar građenja

D:\SVAŠTARA\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP6026.jpg

Centar poticanja početnog čitanja, pisanja, matematike

U ovakvom okruženju za očekivati je da djeca i odrasli žive u ozračju sličnom obiteljskom. Stručan i motiviran odgajatelj, poticajno i bogato materijalno okruženje čine početnu prilagodbu djece na vrtić bezbolnijom, prirodnijom. Posebnu pažnju poklanjamo izboru odgajatelja. Zahtjev nam je da odgojitelj bude maksimalno osjetljiv, vidjeti i čuti interese i potrebe djeteta je nužan uvjet da bismo ih mogli zadovoljiti, posebice u našim uvjetima . Maksimalno osjetljiv odgajatelj koji čuje i vidi dijete te prostor vrtića, koji svojim oblikovanjem podsjeća na dom, vesele dijete pa ono svakim danom sve više živi u vrtiću, a sve manje samo boravi za što je potrebno drugačije oblikovati prostor što

mi i činimo. Svi zaposlenici vrtića imaju obvezu da svojim ukupnim djelovanjem poštuju dijete i njegovu posebnost.

U uvjetima bogatog i poticajnog okruženja u kojem boravi, dijete može iskazati i razvijati svoje sposobnosti, zadovoljiti svoje potrebe, biti ravnopravni član skupine koja surađuje, istraživati i učiti u interakciji s drugom djecom i odraslima.

Tako, od najranije dobi, živimo demokraciju u punom i pravom smislu (izbjegavajući na taj način tek deklarativno učenje o tome što bi demokracija trebala biti). Jednako tako, naš pristup svakom djetetu i odgojno – obrazovnom procesu u cjelini, istinski podupire i poštuje prava djece. Zato smo prostore vrtića oblikovali na način da omogućava slobodno kretanje kroz sve prostore vrtića omogućava i izražavanje svih kreativnih potencijala djeteta, zadovoljavanje njegove znatiželje, društvenosti ali i autonomije.

Drugim riječima nastojali smo oblikovati vrtić kao otvoreni –interaktivni sustav u kojem dijete živi i do deset sati dnevno, s bogatim poticajnim okruženjem koje djetetu omogućava razvoj svih svojih potencijala .

OZRAČJE USTANOVE (direktna posljedica dobrih međuljudskih odnosa koji se kontinuirano nadograđuju i njeguju )

Držimo da je ozračje ustanove direktno posljedica odnosa stručnih djelatnika, njihovih stavova i uvjerenja, povjerenja jednih u druge , razumijevanja i tolerancije na različite razine znanja i razumijevanja rada u otvorenom kontekstu u kojem je potreban stvarni a ne deklarativni timski rad. U kojem je svaki član kolektiva neovisno o poslu koji obavlja i za koji je zadužen uvijek spreman podržati drugog i pomoći u njegovom razumijevanju dinamike koju kao pojedinac treba pratiti.

Prije 20-ak godina dio praktičara ovog vrtića uhvatio se u koštac s nizom organizacijskih problema u objektima vrtića u kojem su djelovali kako bi kvalitetnije organizirali odgojno obrazovni proces. Prvenstveno u dijelu mijenjanja prostora ali i organizacije rada u skladu s potrebom djece. Postepeno razumijevajući slojevitost procese i odnose koji dominiraju među nama odraslima u ustanovi, spoznavali smo i ono što je štetilo kvaliteti življenja djece (i odraslih). Svoje iskustvo prenijeli smo i u ovaj vrtić modificirajući ga kao i ukupni kurikulum. Jer svaki je kurikulum jedinstvena i neponovljiva cjelina. Uvidom u različite kurikulume su-stručnjaci se mogu penjati na

meta razine razumijevanja vlastitog procesa i svoje uloge u njegovom mijenjanju. Jer fleksibilna organizacija rada Ustanove (odgojitelja i ostalih zaposlenika) o osnovni je preduvjet za kvalitetan odgojno obrazovni rad u interaktivnom okruženju jer omogućava odgojiteljima da bude zaduženi za određene prostore (pokrivenost prostora prvenstveno iz sigurnosnih razloga) kako bi se odvijala sigurna i nesmetana interakciju djece u različitim prostorima. Samim tim i veće mogućnost zadovoljavanja individualnih potreba svakog djeteta u određenom prostoru i određenoj aktivnosti u koju je uključen

Upitali smo se zašto ne pokušamo kroz postojeće resurse planirati takvu organizaciju rada ustanove u kojoj bi bilo moguće povećati broj odgojitelja po prostoru s ciljem podizanja kvalitete individualnog pristupa prema djetetu.

D:\SVAŠTARA\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP6463.jpg

Odlučili smo slijediti dijete, pratiti odgojno obrazovni proces, istraživati i dokumentirati interakcije djece kako bismo stekli uvid u njegove potrebe ali i u vlastita djelovanja i vlastite pogrešaka. Nastojimo dobrom putu kvalitetnog mijenjanja i postizanja napretka u organizaciji i raspredu djece po skupinama (mješovitost ili dobna heterogenost kao u velikim obiteljima) i pristupa odgojitelja djetetu. Volimo naglasiti da smo deinstitucionalizirana organizacija čije se djelovanje temelji na ukupnoj promjeni organizacijskih uvjeta s ciljem pronalaženja boljih rješenja usklađivanja onog što od nas očekuju djeca, roditelji i nadležne institucije. Stavljajući pri tom potrebu i očekivanja djece na prvo mjesto – da im osiguramo temeljno pravo na kvalitetno življenje i učenje.

BOGATO MATERIJALNO OKRUŽENJE

Podrazumijeva različite materijale koji djeci omogućavaju razvoj različitih inteligencija i kompetencija. U takvom okruženju dijete s lakoćom pronalazi sebi zanimljivu i primjerenu aktivnost. Odabir ponude materijala i oblikovanje okruženja vrši se u skladu s djetetovim interesima ( personalizirani pristup odgoju i obrazovanju djece) i na taj način kod djece razvili želju za učenjem putem istraživanja, omogućili razvoj kreativnosti, stjecanje povjerenje u sebe i vlastite mogućnosti, razvili povjerenje u druge i razvili samostalnost. Svakom djetetu u ovom načinu rada pristupamo individualno nastojeći prepoznati djetetovu darovitost s aspekta potencijala. Kupovni didaktički materijal djeca koriste najčešće kratko vrijeme. Iznimno mali broj tih materijala zadržava duže vrijeme dječju pažnju. To ne znači da ih ne treba kupovati! Samo je pitanje kakve? Naše iskustvo govori kako igračka treba imati istraživalački karakter. U našem vrtiću puno je kupovnih igračaka koje nabavljamo u specijaliziranim trgovinama .

D:\SVAŠTARA\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP6307.jpg

Međutim, naša djeca prednost uvijek daju prirodnim strukturiranim i nestrukturiranim materijalima iz svakodnevnog života, koji u rukama djece postaju najdragocjenije igračke (kartonske i plastične kutije, vuna, tkanina, papir, lonac, poklopac, zdjelice i žlice, stara pegla, plastične i staklene boce i tegle, vata, žica, alat, pokvareni telefon, sat, kamenčići, šišarke, školjke, stiropor i slično) … popis je beskonačan. Materijali koje nudimo u našem vrtiću raznoliki su, zanimljivi, dostupni i smišljeno smještani u prostor kako bi djeci bili uvijek pri ruci, bilo kao predmeti s poznatom i točno određenom funkcijom u simboličkoj igri, bilo kao materijali za izražavanje djetetove kreativnosti i originalnosti. Takav materijal djetetu pruža bezbrojne mogućnosti za manipulaciju, istraživanje, stjecanje neposrednih iskustava te konstruiranje znanja, koje se u dobro osmišljenom prostoru dalje su-konstruira u kvalitetnoj socijalnoj interakciji s drugom djecom i odraslima.

Sve što se nalazi u prostoru dostupno je djeci u svakom trenutku kada to požele i smješteno je u njihovom vidokrugu. Djeca su samostalna i slobodna u odabiru vrste, vremena i načina korištenja materijala. Pri tome je važno da odgojitelj kao nositelj procesa ( i promjena u njemu) postane svjestan da svojim djelovanjem i prostornom, materijalnom ili vremenskom organizacijom procesa ima veliko djelovanje na dijete i da promjenom tih aspekata organizacije može poboljšati kvalitetu svog odgojno- obrazovnog rada.

D:\SVAŠTARA\PROFESIONALNE SNIMKE PROSTORA\IMGP6160.jpg

Opremom, koju nabavljamo na različitim mjestima uvijek nastojimo maksimalno izbjeći sličnost s institucijskim oznakama. Želimo da prostor odiše obiteljskim ozračjem s detaljima sličnim obiteljskim okruženjem. Visokom razinom kvalitete oblikovanja prostora i ponude materijala, izborom stručnog kadra stvorili smo uvjete za provedbu odgojno obrazovnog rada koji je u suglasju s načelima NOK-om čime smo osigurali i uvjete za njegovo provođenje .

Ukoliko imate želju upoznati nas, doživjeti i sami se uvjeriti u ono o čemu vam pišemo, ono po čemu smo jedinstveni i prepoznati u cijeloj Hrvatskoj. Jer naš vrtić stvarno jeste laboratorij u kojem svako dijete ima mogućnost življenja svoga djetinjstva na njemu prihvatljiv način.

Šišljavić u srcu

Udruga za razvoj lokalne zajednice i promicanje kvalitete življenja “Šišljavić u srcu” djeluje od početka 2016. godine. Udruga ŠUS osnovana je s ciljem da pokuša

Društvo sportske rekreacije Sportiva

Društvo sportske rekreacije Sportiva osnovana je 2021. godine. realizacijom projekta Predsjednice Društva  Ane Vdović te članova Društva Elizabeth Vdović, Andrije Pilipovića, Marte Pilipović i grafičke