Digitalna budućnost turopoljskog čardaka

U Mraclinu su članovi KUD-a Dučec pronašli način kako da tradicionalni drveni čardak – simbol Turopolja, sačuvaju od zuba vremena i istovremeno mladima približe nove tehnologije i pobude interes za STEM zanimanja.

U srcu Turopolja, u Mraclinu, nedavno je završen projekt razvoja jedinstvenog suvenira koji kombinira bogatu kulturnu baštinu s najnovijim tehnologijama. Ovaj suvenir, koji prikazuje turopoljski čardak, daleko je više od obične uspomene – on je digitalno čudo koje povezuje tradiciju i modernu tehnologiju kroz 3D print.

Čardak kao slagalica od četiri dijela

Zašto čardak kao digitalni suvenir?

U Mraclinu je nekada bilo najviše čardaka. Sa svojim karakterističnim vanjskim stepeništem kojim se dolazi na gajnk (balkon) i ukrašenim ogradama čardaci predstavljaju prava umjetnička djela majstora tesara. Danas se čardaci više ne grade te polako izumiru, a kako bi ih zaštitili od zaborava u Mraclinu su osmislili jedinstven suvenir – 3D printani čardak.

Vizija je bila stvoriti suvenir koji ne samo da predstavlja Mraclin i Turopolje, već služi i kao alat za edukaciju i inspiraciju. Ovaj suvenir je razvijen korištenjem suvremenih tehnologija 3D oblikovanja i proizvodnje, omogućavajući ljubiteljima kulture i tehnologije da ga putem poveznice www.mraclin.hr/mraclinski-digitalni-suvenir preuzmu i izrade svoju figuru bilo gdje u svijetu.

Jednostavan za preuzimanje i izradu, ovaj 3D model turopoljskog čardaka prilagođen je radu s bilo kojim 3D printerom. To ga čini savršenim za STEM edukaciju (znanost, tehnologija, inženjerstvo, umjetnost i matematika), jer potiče djecu i mlade da se upuste u svijet digitalne proizvodnje dok uče o svojoj kulturnoj baštini.

Različiti modeli, različitih kombinacija boja, za različite uzraste i ukuse

Od prvobitnog modela razvijeno je nekoliko različitih verzija – privjesak, figura i slagalica. Svaki model nosi sa sobom dio čarolije turopoljskih čardaka i svoju kombinaciju boja, omogućujući ljudima svih uzrasta da se povežu s ovom bogatom tradicijom na svoj način. Autor ovih modela je magistar umjetnosti Leo Vukelić, pod smjernicama i idejom voditelja projekta Josipa Kosa, te posebnih članova tima za kulturu Ratka Cvetnića i Matije Kosa.

3D čardak prati i knjiga „Čardaci – mraclinska povijest i naslijeđe”

Za vrijeme Vidovih dana 2024, uz predstavljanje čardaka kao digitalnog suvenira, KUD Dučec predstavio je i knjigu “Čardak – mraclinska povijest i naslijeđe”. Radi se o malom “leksikonu čardaka” u kojem je u desetak poglavlja ta naša turopoljska korablja, kako ju je zvao Matko Peić, opisana kroz različita motrišta: i kao građevinski dragulj, i povijesni spomenik, dio šireg eko-sustava Turopolja, ali prije svega kao svojevrsna “posuda za život” u kojoj su rasle i stasavale generacije naših predaka, od kojih bi se i danas imalo štošta naučiti.

Predstavljanje knjige “Čardak – mraclinska povijest i naslijeđe” i digitalnog čardaka, Mraclin 13. Lipnja 2024.

Slika na kojoj se prikazuje osoba, odijevanje, jakna, Ljudsko lice

Opis je automatski generiran

Članovi tima u radnoj posjeti Kokotanovom čardaku, s domaćinom Juricom Kovačićem, siječanj 2022.

Projekt je dobio financijsku potporu Zagrebačke županije kroz sredstva osigurana za projekte neprofitnih udruga kao i podršku MO Mraclin te Grada Velike Gorice kod izrade spomenute knjige. Ova podrška omogućila je ostvarenje ove turističke, kulturne I tehnološke vizije i urodila nečim doista jedinstvenim na tržištu suvenira.

Pozivamo sve znatiželjnike i ljubitelje kulture da preuzmu i izrade figuru čardaka i ponosno nose dio Turopolja sa sobom, gdje god se nalazili.

Za sve koji pak nemaju 3D printer ili ih zanima knjiga kao i ostale izvedbe suvenira, neka se jave na email kuducec.mraclin@gmail.com.

Marijini obroci Hrvatska

Naša priča traje već punih 15 godina. Toliko dugo naime već postoje Marijini obroci Hrvatska koji su sa svojim radom započeli upravo na našim prostorima

Teniska liga

Teniska liga je nastala iz potrebe za pronalaskom teniskih partnera i ubrzo je prerasla u nešto mnogo veće. Ono što je započelo kao okupljanje nekolicine