Čipkice: Vokalni etno ansambl predan očuvanju tradicije

Mi smo Čipkice, ženski vokalni etno ansambl i istoimena neprofitna udruga za očuvanje tradicijske glazbe koji već više od petnaest godina veseli publiku svojom energijom i šarolikim repertoarom. Osnovala nas je 2008. godine Lidija Dokuzović, etno glazbenica i vokalistica Afiona, s namjerom stvaranja vokalnog ansambla posvećenog izvođenju tradicijske glazbe iz različitih dijelova svijeta. Pod njenim ste nas vodstvom mogli gledati u HTV-ovoj emisiji “Do posljednjeg zbora”. Danas nas vodi mlada etnomuzikologinja Ena Hadžiomerović, a prepoznatljive smo po spoju suvremenih i tradicionalnih elemenata u vlastitim interpretacijama.

Naš ansambl trenutno broji 15 članica, od kojih svaka donosi jedinstvenu priču i energiju. Dolazimo iz raznih dijelova Hrvatske, a u Zagreb smo stigle vođene studijskim obvezama ili poslovnim prilikama. Iako smo prije svega amaterski sastav i nemamo sve formalno glazbeno obrazovanje, pjevanje nam je velika strast, a pjesme učimo po sluhu. Neke od nas plešu ili su ranije plesale u folklornim ansamblima i kulturno-umjetničkim društvima, a nekoliko nas se bavi izradom tradicijskog nakita i primjenom tehnika ukrašavanja tekstila. Iako dolazimo iz različitih profesionalnih sfera, ono što nas povezuje je iskreno prijateljstvo i zajednička ljubav prema tradicijskoj glazbi.



Od samog početka, posvetile smo se istraživanju i izvođenju tradicijskih pjesama iz Hrvatske i svijeta, interpretirajući ih nekad izvorno i a cappella, a nekad u „osuvremenjenom“ etno ruhu. Na probama se, koliko je u našoj moći, trudimo raditi na postizanju tona i glasovne postave specifične za regije iz kojih pjesme potječu, kako bismo publici što vjernije prenijele izvorne ljepote pojedinih pjesama. Svladavanje novih repertoara, jezika i stilova pjevanja uzbudljiv je izazov koji s velikim veseljem prihvaćamo. Na našim koncertima publika može čuti pjesme raznih provenijencija i na različitim jezicima, uključujući specifične dijalekte poput okcitanskog i gaelskog jezika.

Nove repertoare učimo na radionicama tradicijske glazbe i kroz međusobno dijeljenje znanja. Naša udruga radi na edukaciji svojih članica organizirajući profesionalne radionice i dovodeći stručnjake poput Krunoslava Šokca, Joška Ćalete, Bojana Pogrmilovića, Anite Huđek i Svetlane Spajić. Ovisno o vlastitim afinitetima, mnoge se od nas dodatno usavršavaju na raznim radionicama, tečajevima i školama, kao što su Škola folklornog pjevanja (ZAFAZ Zagreb), Ljetna škola folklora (Hrvatska matica iseljenika), Radionica ojkanja (Ojkamine), Radionica rozganja (ZOAKD), Radionica tradicijskog (seoskog) pjevanja u Močvari (Vrelo zvuka, voditeljica Jovana Lukić), Radionica tradicionalnog pjevanja Srba iz zapadne Slavonije, Banije, Korduna, Like i Dalmacije (Vrelo zvuka), Seminar o izradi tradicijskih frizura (Kulturni centar Gatalinka), Hrvatska etnoriznica (Centar za tradicijsku kulturnu baštinu), Ethno seminari (Jeunesses Musicales International).

Tijekom godina, nastupale smo na brojnim festivalima i humanitarnim događajima. Često nastupamo na zagrebačkim promocijama knjiga i otvorenjima izložbi dodajući dašak tradicije u kulturne događaje. Svojim izvedbama nastojimo postići atmosferu koja povezuje prošlost sa sadašnjošću, grad sa selom, te priziva nostalgiju za sporijim načinom života. Ponekad razveseljavamo prolaznike spontanim uličnim nastupima u Zagrebu. Naši nenajavljeni nastupi donose radost i glazbu u svakodnevicu, čineći gradske ulice živopisnijima.

U zagrebačkim klubovima poput Saxa, Vintage Industrial Bara, Aquariusa i Boogalooa održale smo niz samostalnih koncerata te nastupale kao predgrupa poznatim etno izvođačima poput Trio Mandili i Veje. Nastupamo a cappella i uz pratnju gostujućih glazbenika, stvarajući šaroliko platno zvukova koje redovito oduševljava publiku. Suradnje s glazbenicima poput Nine Kraljić, Mangroovea, Kosana, Foklorelektra, Afiona i Ede Maajke pridonijele su našoj prepoznatljivosti na sceni. Objavile smo jedan studijski album i trenutno s velikim entuzijazmom radimo na materijalu za naš sljedeći projekt, pripremajući se za novu glazbenu avanturu.

Uz vlastite nastupe, pažljivo pratimo rad drugih izvođača tradicijske glazbe iz Hrvatske i svijeta. Inspirirane njihovim izvedbama, kontinuirano učimo i razvijamo se održavajući vezu s etno scenom i stalno obogaćujući repertoar novim utjecajima.

Čipkice su više od ansambla – mi smo čuvarice tradicije, umjetnice koje spajaju prošlost i sadašnjost slaveći ljepotu tradicijske glazbe svakom izvedbom. Naša misija nije samo očuvanje tradicije, već i njezino prilagođavanje suvremenom kontekstu kako bi ostala živa i relevantna za nove generacije.

 



Dobra strana Hrvatske

Najpopularnije plaže u Hrvatskoj

Hrvatska, smještena na jadranskoj obali, nudi neke od najljepših plaža u Europi. S kristalno čistim morem, raznolikom obalom i bogatom kulturnom baštinom, hrvatske plaže privlače